Ara
  • mehmet konca

PEYZAJ BİTKİLERİ- GÖKNAR

GÖKNAR- (Abies)

Köknar olarak da kullanılmaktadır. Pinaceae (Çamgiller) familyasının "Abies" cinsine mensup bir ağaç türüdür. İğne yapraklıdırlar. 40 metreye kadar boylandığı durumlar görülmektedir. Göknar türü kendine özgü formu gövde kabuğu ve iğne yaprakları özellikle kokusu ile diğer çamgiller arasında rahatlıkla ayırt edilebilmektedir. Yapraklarının alt kısımlarında beyaz çizgiler bulunmaktadır. Kozalakları sonbahar mevsiminde olgunlaştıktan sonra pulları dökülmektedir.

Formuna bakacak olursak piramidal veya dar konik şekilde gelişim göstermektedirler. Gövdesi çatallanma göstermez, dalları ise gövdeye çevrel olarak dizilmiş şekildedirler. Bu bakımdan Kozalakları aşağı doğru bakan ladinlerden ayrılırlar. Kök yapısı oldukça kuvvetli olup, kazık kök durumu söz konusudur. Yarı gölgeyi oldukça severler. Nemli topraklarda gelişimlerini rahatça gerçekleştirebilirler ancak nemli, kumlu ve killi topraklarda daha iyi gelişim göstermektedirler. Kireçli toprakları sevmezler.


Nemin korunduğu, yağışın olduğu serin hava koşullarını severler. Anavatanı Kuzey yarımküredir. Kuzey Afrika ve Himalayalar'da birde Türkiye'de doğal olarak yayılış göstermektedirler. Görünümden dolayı sıkça peyzaj çalışmalarında kullanılmaktadırlar.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere esen kalın!

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
BİZE ULAŞIN

Merkez ofis: Mehmet Akif Ersoy M. 274. sokak no: 1B/80 Wings Ankara Plaza Yenimahalle/ANKARA

Fidanlığımız: Serhat Mahallesi M.Zahit Kotku Caddesi 41/1  Yenimahalle/ANKARA

Atölyemiz: Keresteciler San.Sitesi Keresteciler Bulvarı No:4 Saray / Kazan / ANKARA

GSM : +90 534 798 91 34    Peyzaj Mimarı Mehmet KONCA

Tel : 0312 504 81 13  Mail: dartpeyzaj@gmail.com

  • YouTube
  • Twitter
  • Instagram

© 2015 Dart Peyzaj proje&uygulama  Dart İnşaat Peyzaj İthalat İhracat LTD. ŞTİ.