Ara
  • mehmet konca

OTOMATİK SULAMA SİSTEMİ PROJESİ NASIL ÇİZİLİR? -2

En son güncellendiği tarih: 31 Mar 2020

Bahçemizin vaziyet planını kağıda ölçüleriyle çizdikten sonra çizimimizi tekrar düzgün bir kağıda ölçüleriyle ölçekli bir şekilde geçirmeliyiz. Öncelikle kağıt ebatı olarak "A3" öneririm ya da bir resim defteri olabilir. Ölçek olarak ise alanınızın büyüklüğüne göre 1/10, 1/20 ya da 1/50 ölçekte kağıda çizebilirsiniz. Peki bu ne demektir? Kısacası ölçek, alanın proporsiyonunun bozulmadan eşit oranlarda küçültülerek kağıda birebir sığmasını sağlar. Örneğin 1/10 ölçekte kağıt üzerindeki her 1 cm lik yer alanda 10 cm lik yere tekabül etmektedir. Daha da açarsak farz edelim ki bahçemizde 10 metre uzunluğunda bir duvarımız olsun. Vaziyet planı ölçeğimiz 1/10 ise 10 metrelik duvarı çizimimizde 100 cm olarak göstermeliyiz. Ben şahsen 1/50 ya da 1/100 ölçeği öneririm. Ölçeğimiz 1/50 olsaydı 10 metre olan duvarımızı 20 cm uzunluğunda gösterecektik. 1/100 de ise 10 cm gösterecektik. Ölçek birazda kullanacağınız kağıdın büyüklüğüne bağlıdır. Eğer bir A4 kağıda 1/20 ölçekle bahçe çizmeye kalkarsanız muhtemelen kağıdınıza alan sığmayacaktır.


Ölçekli çizimimizi düzgün bir şekilde kağıda geçirdikten sonra vaziyet planımızın 4-5 adet fotokopisini alalım. Böylece kağıdımıza zarar gelirse ya da ölçülerimiz, çizgilerimiz vs karışırsa diğer fotokopilerden devam edebiliriz.


Şimdi sıra sulama sistemimizi vaziyet planımıza çizmeye geldi. Hadi başlayalım! İlk olarak vaziyet planımızı ağaşıdaki şekilde gösterildiği gibi bölgelere ayıralım. Şekilde bahçe sağ ve sol alanlar, ön ve arka kısımlar, çalı ve ağaçların olduğu damlama sulama yapılacak alan, fazla gölge olan alan gibi bölümlere ayrılmıştır. Sizlerde bahçenizi bu tarz bölgesel alanlara ayırınız. Bunu yaparken alanları eşit bir şekilde ayırmak yerine kullanımlarına göre ayırınız örneğin; damlama sulama sistemi kurulacak alan, sağ yan taraf, sol yan taraf, ön bahçe, arka bahçe gibi.Şekilde alanımız Alan A, Alan B, Alan C şeklinde 6 alana ayrılmıştır. Burada "Alan D" arka bahçeyi, "Alan F" damlama sulama sistemi yapılacak çalılık ve ağaçlık kısımı, "Alan B" ve "Alan A" ön bahçeyi, "Alan C" ve "Alan E" yan bahçeleri temsil etmektedir. Sizde bunun gibi bahçenizi alanlara bölünüz. Şimdilik bu kadar. En kısa sürede tekrar görüşeceğiz. İyi çalışmalar.


Yazımızın devamı için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız:

https://www.dartpeyzaj.net/post/otomati%CC%87k-sulama-si%CC%87stemi%CC%87-projesi%CC%87-nasil-%C3%A7i%CC%87zi%CC%87li%CC%87r-3


533 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
BİZE ULAŞIN

Merkez ofis: Mehmet Akif Ersoy M. 274. sokak no: 1B/80 Wings Ankara Plaza Yenimahalle/ANKARA

Fidanlığımız: Serhat Mahallesi M.Zahit Kotku Caddesi 41/1  Yenimahalle/ANKARA

Atölyemiz: Keresteciler San.Sitesi Keresteciler Bulvarı No:4 Saray / Kazan / ANKARA

GSM : +90 534 798 91 34    Peyzaj Mimarı Mehmet KONCA

Tel : 0312 504 81 13  Mail: dartpeyzaj@gmail.com

  • YouTube
  • Twitter
  • Instagram

© 2015 Dart Peyzaj proje&uygulama  Dart İnşaat Peyzaj İthalat İhracat LTD. ŞTİ.