Ara
  • mehmet konca

OTOMATİK SULAMA SİSTEMİ NASIL OLUŞTURULUR? -1

En son güncellendiği tarih: 31 Mar 2020

Tekrardan merhaba. Otomatik sulama sistemi nasıl oluşturulur? adlı uzun bir yazı dizimize başlayacağız. Bu yazımız ise biraz giriş mahiyetinde olacak. Başlamadan önce kendimize ilk şu soruyu sormalıyız: Neden otomatik sulama sistemlerine ihtiyaç duyarız? Bunun en önemli sebebi manuel sulama ile homojen şekilde, yeterli miktarda ve vaktinde sulama yapmanın oldukça zor olmasıdır. Bundan dolayı otomatik sulama sistemlerine ihtiyaç duyarız. Otomatik sulama sistemleri alanımızı yeterli miktarda, homojen bir dağılımla vaktinde sular. Bundan dolayı 500 metrekare ve yukarısı alanlar için kesinlikle otomatik sulama sistemi kurulması şarttır. Ayrıca bu sistemler sadece çim alanlar için değil aynı zamanda ağaç ve çalıların sulanması için de gereklidir. Bu ise gene otomatik olarak damlama sulama sistemleri ile yapılmaktadır.

Peki otomatik sulama sistemlerini nasıl kurarız? Bunun için öncelikle bir otomatik sulama sistemi projelendirmesine ihtiyaç vardır. Projesiz yapılan işler kesinlikle sıkıntı ve problemler ile sonuçlanacaktır. Bundan dolayı sulama projesi bu işin olmazsa olmazıdır. Basit şekilde düşünmek gerekirse sulama projesi olmadan kaç metre borudan kaç mm çapında ne kadar gideceğini bilemeyiz. Hangi tür springler kullanacağımızı bilemeyiz. Kazılarımızı nasıl yapacağımızı bilemeyiz. Bundan dolayı ilk yapmamız gereken bir sulama projesi çizmek ya da çizdirmektir. Gelin daha sonraki bölümde otomatik sulama projesi nasıl çizilir? Konusuna değinelim. İyi günler.


Yazımızın devamı için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız:

https://www.dartpeyzaj.net/post/otomati%CC%87k-sulama-si%CC%87stemi%CC%87-projesi%CC%87-nasil-%C3%A7i%CC%87zi%CC%87li%CC%87r-1#ankarapeyzaj #yaşamkentpeyzaj #avcılarpeyzaj #bahçetasarımı #ankarabahçedüzenleme

51 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
BİZE ULAŞIN

Merkez ofis: Mehmet Akif Ersoy M. 274. sokak no: 1B/80 Wings Ankara Plaza Yenimahalle/ANKARA

Fidanlığımız: Serhat Mahallesi M.Zahit Kotku Caddesi 41/1  Yenimahalle/ANKARA

Atölyemiz: Keresteciler San.Sitesi Keresteciler Bulvarı No:4 Saray / Kazan / ANKARA

GSM : +90 534 798 91 34    Peyzaj Mimarı Mehmet KONCA

Tel : 0312 504 81 13  Mail: dartpeyzaj@gmail.com

  • YouTube
  • Twitter
  • Instagram

© 2015 Dart Peyzaj proje&uygulama  Dart İnşaat Peyzaj İthalat İhracat LTD. ŞTİ.